23.12.10

Egyptanky


Ohledne role zeny v arabskem svete a muslimskych spolecenstvich uz kazdy z nas slysel tolik kecu (vetsina z nich rada vyzdvihava extremni priklady ze Saudske Arabie a tyto pak aplikuje na vsechny Muslimy), ze jsem se rozhodla napsat maly clanecek o tom, co jsem se za pobyt tady dozvedela o Egyptankach a jejich pohledu na svet, rodinu atd.
Jako male upozorneni na zacatek, protoze to uz jsme tady taky parkrat meli, bych chtela ujasnit, ze tady pisu, co jsem sama slysela od techto konkretnich lidi, nejsem zvedava na vyvolavani nejakych diskuzi o tom jak jsou Islam nebo arabska kultura dobre ci spatne a kdo me zna, vi jak co myslim. Pokud v tom co tady ted napisu nekdo uvidi ocernovani nebo hodnoceni tak at si svuj nazor necha pro sebe a drzi hubu. Tak a muzeme zacit.


Egypt je pro cizinku trochu hure pristupna zeme v tom smyslu, ze pokud mate ponorku a potrebujete se jako zenska seznamit s novymi lidmi, nemuzete proste vylezt na ulici a s nekym se zakecat. Egyptani jsou sice strasne komunikativni a socialni lidi, ale v tomhle ohledu pristupni hlavne muzum. Jako chlap tady navazete kontakt a pratelstvi velmi snadno, ale pro zenu je proste kulturne dane, ze pokud na ulici oslovite jineho muze za ucelem rozhovoru, je to brano jako vyzva. Zeny se na verejnosti samozrejme taky pohybuji, v metru je oddeleny vagon jen pro zeny, ale vetsinou se vyskytuje problem s komunikaci, protoze na nejake smysluplne hovory arabsky jeste neumim a ony to same maji s anglictinou... Tu lepe ovlada hlavne bohatsi vrstva a ta se metrem nevozi.... Z toho duvodu jsem moc rada, ze pristup k Egyptankam mame aspon v praci.
Egyptsky pamatkovy ustav prideluje kazdemu projektu jednak inspektora, ktery tomu prd rozumi, ale ma na nas jako dohlizet a pak tzv. trainees- lidi s ukoncenym univerzitnim vzdelanim v oboru archeologie, kteri se musi jakoby mesic s nama zaucit, aby nas nasledovne taky mohli „supervizovat“... Jelikoz uzasny egyptsky prezident Mubarak-Rumburak se zavazal, ze kazdemu saskovi s titulem zajisti pracovni pozici, tak to tady podle toho i vypada. V praci mame pro tyto lidi vlastni budovu, kde „pracuji“ a dohlizeji na nas. Nikdo nevi kolik jich tam je, ale hlavne ze maji vsichni pracovni misto. To ze diky tomuto systemu samozrejme musi mit jeste druhe zamestnani, aby se uzivili, pochopime i my, co nejsme zadni ekonomicti geniusi... Kvalita skol je samozrejme tomu vsemu odpovidajici.
Abych se vratila k tematu, my jako ryze zensky tym plus jeden super gay jsme dostali pridelenou INSPEKTORKU, coz je samo o sobe dost velka nahoda (opravdu?), protoze inspektorek je malo a jako bonus navic dve zenske jako trainees na zaskoleni..  Nez jsem dosla na to, ze jsou uzasny zdroj poznatku o mistni kulture, chvilu me to trvalo, protoze jsem musela prekousnout jine veci.
NAGLA je nase inspektorka, strasne super zenska, primerene inteligentni, umi na mistni pomery nadprumerne dobre anglicky i kdyz vic slov rozumi nez umi sama pouzit  - vsechno samozrejme jen diky samostudiu – a na pomery ze kterych pochazi nadprumerne emancipovana. Bavime se tady co se financi tyce o nizsi stredni tride. Nagla se vdala v 28 (v Egypte tento vek znamena WHAT THE FUCK?), sveho manzela si sama vybrala, poznali se pres internet a za par tydnu byli svoji, pry laska naprvni poslech-precteni, nevim presne. Maji maleho klucinu, takze Nagla chodi do prace casto nevyspana, protoze maly Mahmudek si chtel do dvou do rana hrat. Pristup k detem je tu proste jiny, jsou pro Egyptany bohy, coz je super, ale nic se nema prehanet. Kdyz vas petilety parchantik nechce do tri spat a vy ho spat neposlete, presto ze vstavate ve ctyri, muze to byt problem J
Prvni z nasich trainee se jmenuje AMAL, s ni jsem moc co do cineni zatim nemela, jen posledni tyden. Je taky moc chytra, anglicky se naucila sama za pochodu a rada se otevrene bavi o tom jak ju manzel sere J I ona se vdala z lasky, ale presto maji s Naglou obe dve svazane ruce kulturnimi tradicemi sve zeme. „Vystudovali“ archeologii, ale nikdy se nebudou moct podivat do Udoli Kralu nebo Karnaku, nevytahnou paty z Kahiry. Rodice jim takovou cestu nikdy nedovolili (a ne z financnich duvodu)  a jak rika Nagla jejiho manzela to nezajima, nema na to cas a samotnou ji nikam nepusti. To same se tyka tance, Nagla i Amal strasne rady tancuji, ale manzele s nima nikam trsat nepujdou, samotne jit nesmi, tak tancuji za zavrenymi dvermi doma...
Druha z nasich trainee se jmenuje REDA, to pro me byla dulezita zivotni lekce. Reda je samozrejme moc hodna a mila, ale bohuzel intelektualne velmi velmi limitovana, k tomu se jeste prida uroven egyptskeho vzdelani – NO reknu vam, dochutte cukrem, limetkou a podavejte jako magma nevybuchle sopky jmenem Bara... Prvni dva tydny bylo peklo na zemi, ale snazila jsem se ovladat protoze servat nekoho za to, ze je opravdu hloupy (nemyslim blby, na blbce se obcas rvat musi), neni moc moudre... Reda nemela o tom co jsme delali ani paru, nechapala jednodusse a logicky vysvetlene veci a k tomu umela mizerne anglicky. Neumela merit, a tim myslim, ze nechapala princip toho, ze prilozite k necemu metr a prectete cislo na skale. Nivelacni pristroj povazovala za vyssi inzenyrstvi (dalekohled na trojnozce, ktery se neda naklanet takze po kontrole vodovahy se jim VZDY divate v pravem uhlu na metr ktery drzi vas kolega , tim se meri vysky) a ptala se nas jestli jsme se to „DIVANI“  dalekohledem ucili ve skole...dalsi problem byli mapy, proste nechapala co to je a jak se to cte, jak nekomu vysvetlite princip map? Ty snad ani zadny princip nemaji, a tak to slo dalsi tydny.
Pak jsem si vsimla, ze Reda zacina byt dost frustrovana, ani po desatem vysvetleni stale nechapala jak ze to kreslime tu keramiku a delame ty mapy, navic se nam s ni uz nechtelo moc vybavovat, meli jsme dost vlastni prace a nervy v kyblu.
No a pak najednou me nejak  dosla cela jeji zivotni situace. Podle skolnich znamek za ni stat rozhodl jaky obor bude studovat a taky ze ho dostuduje – archeologii – tady v Egypte je to obor pro ty horsi zaky. Pokud mate same jednicky automaticky je za vas rozhodnuto, ze budete doktorem, to je prece jedine povolani pro chytre, jestli vas to zajima, bavi a vubec mate zaludek na krev, nejakou tu davku empatie apod. to se vas nikdo nepta.
Po trech letech ukoncila studium, samozrejme uspesne. Tu nahle jeji sestra privedla k nim dom sveho znameho, ze ktereho se behem hodiny vyklubal Redin budouci manzel, se kterym ted ma tri deti. Je to takovy genius, ze kdyz ty deti dostali chripku, volal ji do prace at okamzite jede dom, ze nezvlada varit jim caj a merit teplotu. Takze Reda se s nama snazi drzet devet hodin denne krok v praci, pricemz jen cesta do a z prace kazdy den zabere dve hodiny. Vecer se doplazi hotova domu,  musi varit pro pet lidi, kdo vi do kolika do rana si pak hraje s detma, pise s nima ukoly a jeji muz se na to vsechno jen diva a cte noviny, protoze on je prece hlava rodiny. No zkratim to, sla jsem trochu do sebe, a zacala se k ni chovat v ramci moznosti vstricneji, vic si vykladat. Obe jsme vedeli, ze nema sanci se nic z toho co delame naucit, tak jsem se aspon snazila nedelat ji z toho muka. Reakce byla fakt drsna, Reda mi donesla do prace ukazat  sve svatebni fotky, pozvala me k sobe domu, je smutna kdyz nemluvim nebo mam blbou naladu a ted kdyz jsem dva dny nebyla v praci kvuli chripce si dokonce vyptala moje cislo a volala mi jestli jsem v poradku.
V tomto jsou Egyptani opravdu jini nez my, stavi vztahy a rodinu nad praci, coz samozrejme zpusobuje neprijemnosti kdyz potrebujete opravdu maknout a delat veci poradne a rychle, na druhou stranu je tady pratelstvi a zajem o ostatni uplne o necem jinem nez u nas. Rekla bych, ze tak jak je tady v porovnani s Evropou mizerna uroven zakladniho vzdelani, tak je v Evrope v porovnani s Egyptem mizerna socialni inteligence....
Co dodat,  snad jen ze i tady je role zeny v kazde rodine strasne rozdilna -  a zavisi to na mnoha faktorech.  Myslim ze vsichni zname bezpocet prikladu ve svem okoli, kde rodina funguje stejne jako u Redy, a nejedna se ani o Egyptany ani o Muslimy....